W ramach Akademii Dawnego Gdańska, w Instytucie Kultury Miejskiej odbył się wykład poświęcony malarce, która rozpoczęła karierę w Gdańsku – Elizabeth Baumann – Jerichau. Prelegentką była Małgorzata Paszylka-Glaza.

Elizabeth Baumann – JerichauElizabeth Baumann – Jerichau urodziła się w Warszawie, lecz europejską karierę malarską rozpoczęła w Gdańsku. Wystawiała m.in. w Paryżu i w Londynie, gdzie w Buckingham Palace na specjalne życzenie królowej Wiktorii odbył się zamknięty wernisaż prac malarki. Na Bliskim Wschodzie dopuszczona została do haremu, gdzie przenosiła na płótno jego życie codzienne. W zbiorach polskich znajduje się obecnie zaledwie jeden obraz artystki, jest to „Główka dziewczyny” w zbiorach Fundacji im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie – tak bohaterkę spotkania przedstawiła Małgorzata Paszylka – Glaza.

Zapraszam do wysłuchania prelekcji. Gospodynią wieczoru była Dominika Ikonnikow, koordynatorka projektu Akademia Dawnego Gdańska.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image