Biblioteka Manhattan była gospodarzem spotkania promującego książkę „Lotnictwo na ziemi gdańskiej 1910–1945”. Jej autorem jest Maciej Bakun.

Maciej Bakun - spotkanie

Spotkanie z Maciejem Bakunem / Fot. Tadeusz Szczęsny

Maciej Bakun przybliżył rolę transportu lotniczego w burzliwej historii Gdańska oraz opowiedział o historii i znaczeniu lotniska we Wrzeszczu. Po spotkaniu można było kupić książkę, na okładce której czytamy:

Praca jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym monografią poświęconą dziejom lotnictwa w regionie gdańskim i samym Gdańsku. Pierwsza część poświęcona jest okresowi, w którym miasto wchodziło w skład kajzerowskiej Rzeszy. Opisano tutaj kwestię pierwszych lotów i rolę Gdańska w okresie I wojny światowej. Autor zaprezentował także postać Johanna Schutte i skonstruowane przez niego sterowce. Druga opisuje lotnictwo gdańskie w okresie istnienia Wolnego Miasta Gdańsk. Tutaj najwięcej miejsca poświęcono lotnictwu cywilno-sportowemu. Ukazano rolę lotniska we Wrzeszczu i jego powiązania z polską i niemiecką komunikacją lotniczą. W tym rozdziale wiele tematów poruszono po raz pierwszy np. historię Portu Lotniczego Gdańsk-Rumia, gdańskiej linii wodno-lotniczej czy rolę gdańskiego środowiska naukowego w rozwój lotnictwa. Trzecia część dotyczy okresu II wojny światowej. Omówiono tu m.in. szkolenia pilotów Luftwaffe i rozbudowę bazy lotniskowej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hXukAXI-Sa8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yTe6IJeBUbI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VrMoAek8J7Q[/youtube]