Wyspa Spichrzów nigdy nie pogodzi gdańszczan. Zawsze będą zwolennicy przysłowiowego szkła i aluminium oraz rekonstrukcji tego, co stare i sprawdzone; ten brak zgody nie wyklucza jednak odwiedzenia (otwartego na początku sierpnia 2015 r.) pawilonu informacyjnego.

Wyspa Spichrzów - Granaria Gdańsk

W pawilonie pojawiłam się, kiedy Wyspa Spichrzów przestała tętnić życiem, czyli po demontażu Gdańskiego Koła Widokowego. Punkt powstał, aby wszyscy zainteresowani losem tego niezwykłego kawałka Miasta, mogli się przekonać jakie plany ma Konsorcjum Immobel&Multibud, które 31 marca 2015 r. podpisało z Miastem Gdańsk umowę inwestycyjną na zagospodarowanie północnego cypla.
Projekt zabudowy przewiduje zachowanie pozostałości historycznych spichlerzy przy jednoczesnym wprowadzeniu  nowoczesnych elementów. Obszar pod inwestycję obejmuje teren od północnego cypla wyspy do ul. Stągiewnej z wyłączeniem kilku działek przy ul. Stągiewnej i Długie Pobrzeże. Inwestycja ma być zrealizowana w kilku fazach i połączona między innymi z przebudową mostu Stągiewnego na most zwodzony i rozbudową mariny. Według planu tworzenie nowego centrum Gdańska ma być zakończone do 2023 roku – na powierzchni ponad 18 tys. metrów kwadratowych mają powstać mieszkania i lokale handlowo-usługowe oraz hotel. Koszt całej inwestycji to kwota ok. 400 mln złotych.

Skąd nazwa przedsięwzięcia Granaria Gdańsk? Po łacinie granarium oznacza spichlerz.

W tej chwili w pawilonie można obejrzeć ekspozycję dotyczącą historii Wyspy Spichrzów – od XIV w., poprzez okres wojny do dzisiaj, a także liczne wizualizacje koncepcji przyszłego zagospodarowania tego terenu. Wraz z postępem prac planowana jest prezentacja kolejnych elementów inwestycji, ale nie czekając na nie, już dzisiaj warto zajrzeć do nowoczesnego pawilonu informacyjnego.