Muzeum pachnące jajecznicą na wędzonym piklingu i gdańską zupą na kiełbasie? To jest możliwe tylko w Gdańsku!

Piotr Mazurek

Piotr Mazurek – szef Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Piotr Mazurek i jego przyjaciele, czyli Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, nie od dzisiaj są znani z niekonwencjonalnych pomysłów na propagowanie wiedzy o życiu w przedwojennym Gdańsku, a wachlarz zainteresowań pasjonatów prowadzących muzeum przy ul. Długi Targ 25/27 nie jest niczym ograniczony. Prace Daniela Chodowieckiego, przedwojenne ozdoby choinkowe, gdański przemysł tytoniowy, pluszowe misie i zabawki pamiętające odległe czasy, Żydzi i wielokulturowość, pieniądze – czy jeszcze mam wyliczać? U Piotra Mazurka znajdzie się wszystko:) Dotychczas jednak nie słyszałam, żeby w ramach swojej działalności… gotował w muzeum zupę. I oto nadszedł ten dzień. Piotr zakasał rękawy i zaprosił do degustacji potraw, które pamięta z dzieciństwa. Jego gośćmi były osoby zrzeszone w organizacji Pracodawcy Pomorza, w szczególny sposób zainteresowane tym, jak się w dawnym Gdańsku jadało. A jadało się wybornie – tak można sądzić po smakach, które nasz bohater wyniósł z babcinego, gdańskiego domu.

Podano do stołu

W niewielkiej kuchni, stanowiącej stały element muzeum, spod ręki mistrza wyszła jajecznica pachnąca szczypiorkiem i wędzonym piklingiem, Eintopf w postaci gęstej od warzyw zupy z solidnymi kawałkami kiełbasy (takich gabarytów „wkładki” pamiętam z czasów, kiedy pracowałam w Zakładach Mięsnych, a pracownicy otrzymywali znakomite posiłki regeneracyjne), ciemne ciasto waniliowo-czekoladowe. Przysłowiową wisienką na torcie była galaretka, serwowana z przedwojennej (a jakże!) foremki ceramicznej D-ra Oetkera.

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

Czas na muzeum

Dla większości gości wizyta w muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk była pierwszym kontaktem z tym wyjątkowym miejscem. Czy ostatnim? Na pewno nie – zachwytom nad działalnością pasjonatów nie było końca. A przecież wystawy, wykłady i… gotowanie zupy – to nie wszystko. Muzeum proponuje też lekcje tematyczne, skierowane do wszystkich:

1. Stare Kino – Sztuka filmowa w latach 30. ubiegłego wieku na terenie Wolnego Miasta Gdańska.
Dawni gdańszczanie uwielbiali chodzić do kina. Dzisiaj kino dostarcza dodatkowych atrakcji w postaci setek kalorii popcornu, nachos lub coli, jednak dawni kinomani też nie mogli narzekać. Niektóre nadprogramowe hity były, delikatnie mówiąc, mocno swędzące…

– humorystyczno-historyczna podróż po Starych Gdańskich Kinach
– Co to takiego „ skrzynia na pchły”
– Projekcja oryginalnych kronik niemieckich z okresu WMG

2. Przedwojenne Geschäfte ( interesy) – czyli historia przedsiębiorczości z perspektywy ówczesnych biznesmenów

– Tytoń Tabaka, Papierosy –Danziger Tabak Monopol AG
– Wolne Miasto Gdańsk – Zagłębie Czekolady
– Dr August Oetker – Kuchenne proszki Aptekarza

3. Administracja, kultura , obyczaje, styl życia, ciekawostki Wolnego Miasta Gdańsk

– Miejsca szczególnego, tygla narodów, wszechstronnie rozwiniętego ośrodka gospodarczego.

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk na iBedekerze