Przewodnicy turystyczni z Gdyni (ale również z rodowodem gdańskim), przemierzający Polskę śladami sławnych gdynian, dotarli do Krakowa.

Przewodnicy turystyczni w Krakowie

Drugi dzień wyprawy gdyńskich przewodników był również pełen atrakcji. Rozpoczął się trzygodzinnym spacerem po królewskiej Bochni w iście letniej aurze. Podczas gdy w Gdyni termometry wskazywały zaledwie kilka stopni Celsjusza, w Małopolsce można było chodzić w letnich strojach. W  średniowiecznej urbanistyce miasta również znalazło się wiele elementów architektury międzywojennej, która szczególnie interesowała gdyńską grupę. Popołudnie zarezerwowane zostało dla Krakowa, ktory przywitał gości z Gdyni równie przyjazną aurą. Na Cmentarzu Rakowickim na którym pochowano 850 tysięcy osób, znajdują się groby ludzi szczególnie zasłużonych dla Gdyni i Wybrzeża. Spoczywa tam wybitny działacz gospodarczy Eugeniusz Kwiatkowski, na którego grobie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Odwiedzili również groby Westerplattczyków: kmdra Franciszka Dąbrowskiego i mjra Mieczysława Słabego. Znicze i kwiaty spoczęły także na sarkofagu gen. Józefa Hallera w garnizonowym kościele pw. św. Agnieszki.

– Wydawało mi się, że znam dobrze historię Gdyni, ale przeżywane podczas wyjazdu doświadczenia przy grobach osób związanych z historią Gdyni i Pomorza pozwoliły mi lepiej zrozumieć fenomen naszego miasta – mówi Joanna Zielińska Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdynia.

Dzień zakończył się wieczorem na krakowskim rynku, tętniącym życie niezależnie od pory roku.

Autor: Jarosław Kaczmarczyk