Letni semestr szkolny 2015/2016 Gdańskie Miniatury rozpoczęły od wędrówki śladami stylu architektonicznego, który nastał po renesansie i manieryzmie, czyli baroku.

Gdańskie Miniatury

Gdańsk jest kojarzony głównie z gotykiem – wędrówki jego śladami mogą trwać wiele godzin, a i tak zawsze pozostanie niedosyt. Barok, który rozwinął się pod koniec XVI wieku, a trwał niemal do końca XVIII, nie ma na Głównym Mieście szczególnie silnej reprezentacji. Klaudiusz Grabowski, autor trasy miniaturowego spaceru, wynalazł jednak miejsca ściśle z barokiem związane, dzięki czemu uczestnicy i uczestniczki spacerów mogli się przekonać, że wbrew pozorom barok w Gdańsku to nie tylko Kaplica Królewska.
Wtorkowe (15 marca) spacery dedykowane uczniom i uczennicom gdańskich szkół oraz sobotnie (19 marca) wędrówki dla rodzin i grup nieformalnych, jak zwykle spotkały się z dużym zainteresowaniem. Licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska opowiedziała w jaki sposób doszło do powstania baroku, czym się charakteryzuje i podała przykłady najznakomitszych budowli w Europie i w Polsce.
Oprócz znanej wszystkim Kaplicy Królewskiej, a trasie wahadłowo prowadzonych wędrówek znalazł się kościół św. Jana, a w nim nagrobek Nataniela Schrödera; kamienica „Pod Żółwiem„, przy ul. św. Ducha 111; Sień Gdańska (Długi Targ 43) oraz znakomicie zdobiona kamienica rodziny Schlieffów (Długi Targ 20).
Dzięki dofinansowaniu MKiDN, projekt jest dostępny nie tylko (jak było pierwotnie) dla dzieci ze szkół, ale również dla grup nieformalnych, natomiast dzięki coraz większej popularności, wieść o nim dotarła do Gdyni. Bardzo miło było gościć uczniów i uczennice z „miasta morza i marzeń” – tym bardziej, że jak się okazało, Gdańska nie znają zupełnie. Projekt Gdańskie Miniatury pozwoli im poznać tysiącletnie miasto nad Motławą. Na uwagę zasługuje również fakt, że do grona Partnerów przyłączyło Muzeum Emigracji w Gdyni.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wMjmqh6dAIs[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=EeMmIHGhQFg[/youtube]

Projekt Gdańskie Miniatury jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MKiDN