Wrześniowe Gdańskie Miniatury rozpoczęły nowy cykl edukacyjnych spacerów dla dzieci i młodzieży z gdańskich szkół. Przewodnim tematem wędrówek w roku szkolnym 2014/15 są kościoły i szpitale.

SONY DSC

Już czwarty rok z rzędu mam przyjemność uczestniczyć z projekcie Instytutu Kultury Miejskiej – Gdańskie Miniatury. Zważywszy na liczbę grup, z którymi w towarzystwie licencjonowanej przewodniczki Ewy Czerwińskiej dotychczas zwiedzałam Gdańsk, chwilami mam wrażenie, że znam już większość uczniów i uczennic z gdańskich szkół;) Coraz częściej podczas spacerów spotykam znane już twarze, coraz częściej czuję, że wspólnie tworzymy społeczność „gdańskolubów”. Miło jest powitać w naszym gronie nowych nauczycieli, nauczycielki, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Razem z organizatorkami liczę, że będziecie się z nami dobrze bawili, poznając przy okazji tajemnice dawnego Gdańska. Pierwszy, wrześniowy spacer już za nami…

Zachariasz Zappio, gotycka świątynia i szkoła w… kościele

Wędrówkę rozpoczęliśmy od spotkania z gdańskim filantropem, który żył w mieście nad Motławą w połowie XVII wieku – Zachariaszem Zappio. Na ul. Świętojańskiej, pod Domem Zachariasza Zappio, wysłuchaliśmy opowieści o jego pełnym namiętności i pasji życiu, ale także o nieszczęściu. Kamienica nosząca jego imię (Zappio nigdy w niej nie mieszkał), stoi w cieniu gotyckiego kościoła św. Jana, który jako ostatni podnosi się z powojennej pożogi. Bodaj najcenniejszym obiektem w jego wnętrzu jest ołtarz z piaskowca, marmuru i wapienia, wykonany przez znakomitego rzeźbiarza Abrahama van den Blocke; natomiast najbardziej niezwykły jest fakt, że świątynia pełni dwie funkcje – sakralną i kulturalną. W 1991 r. budynek kościoła został przekazany Archidiecezji Gdańskiej, która zawarła umowę użyczenia kościoła Nadbałtyckiemu Centrum Kulturalnemu. Warto wejść do środka i przekonać się, jak fantastycznie w gotyckich murach odnajduje się jednocześnie sacrum i profanum.

Na miniaturowej trasie znalazł się też fragment budynku dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 50. O tym, jakie związki może mieć szkoła z tytułowym kościołem, można przeczytać na stronie Instytutu Kultury Miejskiej…

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oZP0pUr3QgM[/youtube]

Uczniowie i uczennice tradycyjnie rozwiązywali pytania gry miejskiej. O tym, czy udzielili poprawnej odpowiedzi, przekonają się pod koniec semestru zimowego, podczas uroczystego zakończenia cyklu.

Organizatorem cyklu jest Instytut Kultury Miejskiej
Autorka:Dominika Ikonnikow
Współpraca: Anna Zielińska
Redakcja: Anna Urbańczyk
Korekta: Malwina Karczewska
Opracowanie graficzne: Agata Graban
Pomysłodawczyni projektu: Małgorzata Kmicińska
Podziękowania za konsultacje dla Iwony Berent, Kierownika Biura Odbudowy Kościoła Św. Jana, Nadbałtyckie Centrum Kultury