Kończy się kolejny rok szkolny, kończy się kolejna edycja projektu Gdańskie Miniatury. Przedostatni spacer z cyklu „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów” wiódł uliczkami Biskupiej Górki.

Gdańskie Miniatury

– Czy kościół menonitów jest prawnie chronionym zabytkiem kultury? Jak się nazywa stowarzyszenie, które ma swoją siedzibię w budynku przy ul. Biskupiej 35? Co obecnie mieści się w dawnej Reducie Koszarowej? Wizerunek której postaci znajduje się na wschodnim narożniku dawnego schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce? – na te pytania mieli za zadanie odpowiedzieć uczestnicy i uczestniczki wspólnego wędrowania po Biskupiej Górce. A nie było to łatwe zadanie, bo koszmarny upał dawał się wszystkim we znaki. Spacerując od podnóża Biskupiej Górki (z terenu przyległego do dawnego kościoła menonitów) na szczyt Biskupiej Górki, gdzie dzisiaj mieści się Wyższa Szkoła Humanistyczna, wykorzystywaliśmy każdą nawet najmniejszą plamę cienia.

Podczas gdy nas – słuchaczy – męczył upał, przewodniczka Ewa Czerwińska z podziwu godną energią opowiadała a to o kościele menonickim, a to o kolejce linowej, którą skonstruował Wijbe Adam (Adam to nazwisko). Słuchaliśmy opowieści o kolejnych wojnach, potyczkach i fortyfikacjach, ale największe wrażenie na uczestnikach i uczestniczkach zrobił opis działalności lekarza Nataniela Mateusza Wolfa, który pracował w Gdańsku w drugiej połowie XVIII wieku.
Zatrzymaliśmy się też w pobliżu koszar wybudowanych w latach 1827- 1832, a zbudowanych dla pruskich żołnierzy. Kiedy przemierzaliśmy przez majdan, na którym mundurowi odbywali musztrę, trudno było nam sobie wyobrazić, jak takie ćwiczenia mogły wyglądać podczas trzydziestostopniowego upału!

Aż wreszcie przyszła chwila wytchnienia. W cieniu drzew okalających teren byłego schroniska młodzieżowego, którego budowę rozpoczęto w 1938 roku, i które było przeznaczone dla hitlerowskiej młodzieży, Ewa Czerwińska opowiadała o tej niezwykłej budowli i zwróciła uwagę na postać Neptuna, wychylającego się z… A to proszę przejść się na Biskupią Górkę i sprawdzić z którego miejsca król mórz spogląda na Gdańsk – my, uczestnicy i uczestniczki spaceru to wiemy:)

Organizator cyklu Gdańskie Miniatury – Instytut Kultury Miejskiej
Autorka: Anna Zielińska
Współpraca: Dominika Ikonnikow
Opracowanie graficzne: Agata Graban
Redakcja: Anna Urbańczyk
Korekta: Joanna Szymula
Pomysłodawczyni projektu: Małgorzata Kmicińska

Lektura uzupełniająca:
Działania Instytutu Kultury Miejskiej – KLIK

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=UtSF-9RiKxA[/youtube]