Lutowe Gdańskie Miniatury upłynęły pod znakiem zwierząt, które na przestrzeni wieków zagościły w historii miasta. Ich postaci wiążą się z życiem codziennym Gdańska, legendami a nawet… fortyfikacjami.

Gdańskie Miniatury

Napisany przez Klaudiusza Grabowskiego scenariusz lutowych spacerów z cyklu „Gdańskie Miniatury”, wprowadził uczestników i uczestniczki w zupełnie odmienny od dotychczasowych klimat, bowiem prowadził śladami zwierząt. Obecność zwierząt wyczuwa się w każdym fragmencie miasta – wystarczy się jedynie nieco rozejrzeć – można je dostrzec na elewacjach budynków, w nazwach ulic, na przedprożach, herbach, a nawet w miejscach nieistniejących już obiektów. Bo kto z gdańszczan słyszał o istnieniu na przykład Bramy Żabiej? Ta wiedza jest nieobca jedynie osobom szczególnie zainteresowanym dziejami miasta nad Motławą oraz „miniaturowiczom”.

Spacery śladami gdańskiego zwierzyńca odbyły się w środę 22 lutego (dla dzieci i młodzieży szkolnej) oraz w sobotę 25 lutego dla rodzin i grup nieformalnych. Tradycyjnie wędrówki prowadziła przewodniczka miejska Ewa Czerwińska, i niestety również tradycyjnie uczniom i uczennicom towarzyszyła nieprzyjemna aura. Więcej szczęścia miały sobotnie grupy, które spacerowały podczas rześkiej, ale słonecznej pogody.
Trasa spacerów wiodła (wahadłowo) od ulicy Ogarnej (dawniej zwanej Psią), przez Żabi Kruk i ulicę Kocurki, Rzeźnicką (jakże przykro korelująca ze zwierzętami) i Plac Wałowy, a kończyła się na Bastionie św. Gertrudy, przez wieki powiązanego z bastionami Żubr, Miś, Wilk czy Królik.

Zwierzęta towarzyszyły ludziom od zawsze i były nieodłącznym elementem ich życia. Gdańsk jako miasto, odwzajemnia się za ich przyjaźń w wielu miejscach, które można odkryć spacerując wzdłuż trasy zaproponowanej przez Gdańskie Miniatury. Warto wiedzieć, że wędrować można też indywidualnie, pobierając ze strony internetowej formularz gry miejskiej.

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

Zapraszam do obejrzenia zdjęć ze spacerów 22 i 25 lutego.

Projekt Gdańskie Miniatury, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN