Do 8 października, dzięki plenerowej wystawie zorganizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Rada Dzielnicy Chełm i Biuro Rozwoju Gdańska, mieszkańcy i turyści mają możliwość poznania historii dzielnicy Chełm.

Wystawę z zainteresowaniem obejrzałam w połowie lipca – wówczas była prezentowana na terenie centrum handlowego „Pasaż Chełmski” przy ul. Władysława Cieszyńskiego. Przyjemność miałam tym większą, że spotkałam tam uczestniczkę iBedekerowych spacerów i jej małe dzieciątko, które miesiąc wcześniej uczestniczyło w iBedekerowym spacerze po Starym Chełmie!

Dzięki ekspozycji poznajemy początki dzisiejszej dzielnicy, kiedy Chełm był wsią; śledzimy narodziny Zjednoczonego (Kombinowanego) Miasta Chełm i jego upadku, ale także zgłębiamy historię współczesną, kiedy w 1940 roku rusza program budownictwa mieszkaniowego dla dużych zakładów pracy, a w 1979 r. rodzi się Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chełm”.
Wystawa autorstwa Piotra Paluchowskiego i Katarzyny Kurkowskiej opowiada także o chełmskiej ceramice, cmentarzu żydowskiej czy niewielkim zieleńcu przy ul. Cienistej. Mowa jest także o Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Gdańska, obejmującej również Biskupią Górkę i Stary Chełm.

Wystawa poprzedza wydanie publikacji naukowej, dotyczącej Chełmu i inicjującej serię wydawniczą „Historie gdańskich dzielnic”. Poza Chełmem w nadchodzących latach, w ramach dedykowanej serii, mają zostać zaprezentowane dzieje Wisłoujścia, Starego Przedmieścia, Biskupiej Górki, Siedlec, Oruni, Świętego Wojciecha oraz pozostałych części Gdańska.

Na tę świetną wystawę trzeba przeznaczyć około 30 minut. Bardzo Państwa do tego zachęcam, to znakomite uzupełnienie naszych wspólnych spacerów.

Zgodnie z harmonogramem do 3 września ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu Parafii Podwyższenia Krzyża Św. przy ul. abp-a Wronki 1, a od 5 września do 8 października na placu przed VII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Tytusa Chałubińskiego 13.