W sobotę, 8 czerwca, na Dolnym Mieście odbył się festyn zorganizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „BLIŻEJ CENTRUM” w Gdańsku. Impreza organizowana jest rokrocznie od dziewięciu lat, a głównym celem, jak podkreślają organizatorzy festynu, jest integracja społeczności lokalnej oraz organizacja czasu wolnego bez nałogów.

Gdańsk Dolne Miasto festynFestyn promował rekreację jako aktywną formę wypoczynku i stanowił atrakcję dla dzieci z okazji obchodzonego tydzień temu Dnia Dziecka. Partnerami wydarzenia byli: Referat Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Centrum Reduta „MROWISKO”, Gimnazjum Nr 9 i Szkoła Podstawowa Nr 65. Organizatorzy przygotowali naprawdę bogaty program artystyczny i sportowy. Wszystko idealnie zgrało się z bezchmurnym i słonecznym niebem.

Festyn rozpoczął się o godzinie 10 przy nabrzeżu Motławy pokazem kajakarzy UKS Motława Gdańsk. Niestety spóźniłem się i nie miałem okazji go oglądać. Od samego rana rozgrywany też był Wiosenny Turniej Piłkarski Drużyn Podwórkowych. Emocje na boisku sięgały zenitu. Sam w czasach podstawówki i gimnazjum grywałem w piłkę nożną, więc doskonale wiem, jak to jest:) Miło oglądało się rywalizację, kto wie, może przyszłych piłkarzy. Poza tym zorganizowany został pokaz mistrzów Gdańskiego Klubu Tenisa Stołowego, zapasów i gimnastyki akrobacyjnej. Prawdziwą furorę zrobiły dziewczyny, które przedstawiły układy taneczne własnej choreografii. Na placu można było wziąć udział w loterii fantowej. Wystawiony został również kiermasz prac artystycznych. Na miejscu odbywała się sprzedaż domowych wypieków i kiełbasek, a organizatorzy częstowali gości festynową grochówką. Była naprawdę smaczna:) Wielką frajdę sprawiło najmłodszym dzieciom malowanie twarzy farbkami. Swoje miejsce miał również Kontakt Bus „Mrowiska”, którego głównym celem jest ograniczanie wśród dzieci i młodzieży liczby zachowań ryzykownych, przede wszystkim sięgania po substancje psychoaktywne – narkotyki, alkohol i papierosy. Realizacja programu polega na bezpośrednim dotarciu do dzieci i młodzieży z uboższych dzielnic Gdańska, pogłębianiu kontaktu i stopniowym rozpoznawaniu potrzeb poszczególnych środowisk, a następnie udzielaniu podstawowych porad psychologicznych, dostarczaniu niezbędnej wiedzy na temat uzależnień oraz wskazaniu miejsc, w których możliwe jest otrzymanie specjalistycznej pomocy.

Festyn zakończył konkurs „Śpiewać każdy może”, w którym, jak sama nazwa wskazuje, dzieci przedstawiały swoje ulubione piosenki. Jury doszło do wniosku, że każdy uczestnik startował w odrębnej kategorii, więc nagrodzeni zostali wszyscy – a pula nagród była naprawdę duża:) Przy okazji nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy pozostałych konkursów i turniejów. Ja całą akcję zdecydowanie oceniam na piątkę z plusem, a obecność bardzo wielu uśmiechniętych uczestników zdaje się potwierdzać moją opinię.

Tekst: Kamil Zwięgeła