To było dawno, bo ponad dwa tygodnie temu – 3 października 2015 r. Tego dnia Targ Węglowy został rozgrzany niemal do czerwoności, a wszystko za sprawą Festiwalu Temperatury im. D. G. Fahrenheita, zorganizowanego przez EduFun.

Festiwal Temperatury

Słoneczna niedziela 3 października obfitowała w moc atrakcji skierowanych do mieszkańców i turystów. W oliwskim zoo zainaugurowany został szlak turystyczny Gdańskie Lwy, a na Targu Węglowym rozgościło się EduFun, zapraszając gości do zabawy połączonej z edukacją. Pomysłodawcą i koordynatorem Festiwalu jest Dawid Kubacki – wielki zwolennik powszechnej edukacji opartej na poznawaniu świata przez doświadczenia. Organizowane przez niego wydarzenia przyciągają tłumy zainteresowanych, nie inaczej było podczas siódmej już edycji Festiwalu Temperatury.

Dawid Kubacki

Dawid Kubacki

Na specjalnie przygotowanych stanowiskach można się było przekonać jak zimny jest ciekły azot, popróbować smaku lodów molekularnych (jadłam – pycha!), spotkać się z Janem Heweliuszem, poznać tajemnice alchemii, stworzyć kosmiczny glut albo wykonać obrotową mapkę nieba.
Ogromne zainteresowanie budził namiot, w którym można było zbudować… rakietę kosmiczną. Sklejone z brystolu rakiety co i rusz strzelały w górę, niektóre na wysokość kilkunastu metrów. Zabawę miały nie tylko dzieci, ich tatusiowie też byli zachwyceni:)

Patronem tegorocznego festiwalu była postać wielkiego gdańszczanina, Jana Heweliusza. Ten znany w świecie astronom urodził się 28 stycznia 1611, a zmarł tego samego dnia 56 lat później. W tym momencie warto dodać, że rokrocznie, na przełomie stycznia i lutego odbywają się Urodziny Jana Heweliusza połączone ze Świętem Gdańskiej Nauki – w 2016 r.wydarzenie również się odbędzie.
Podczas Festiwalu o dokonaniach znakomitego astronoma opowiadał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Bodajże największą atrakcją dnia było  Delta Optical, prezentujące symulacje nieba – można było oglądać konstelacje i planety oraz ich księżyce. To była prawdziwa frajda dla całych rodzin.

Duże zainteresowanie budziły też warsztaty odlewnicze, podczas których każdy mógł wykonać płaskorzeźby z żeliwa, a pokrewne stanowisko kowalskie również nie narzekało na brak zainteresowania.

Najmłodsze dzieci też nie nudziły się  – dla nich przygotowana była Strefa Malucha, w której jak zwykle ogromną radość wywoływały ogromne bańki mydlane.

Pierwszy raz brałam udział w Festiwalu zorganizowanym przez EduFan i już  z niecierpliwością czekam na kolejną edycję. Jednocześnie czuję, że powinnam wcześniej podszkolić się z wiedzy o astronomii, bo słuchając młodych ludzi, którzy sprawnie odpowiadali na pytania konkursowe, momentami wpadałam w kompleksy. Ale za to znałam odpowiedź na pytanie o nazwisko organizatora Festiwalu – Dawid Kubacki:)!
A dlaczego dopiero dzisiaj piszę o Festiwalu Temperatury? Pod wpływem festiwalowych wrażeń moja głowa wystrzeliła w kosmos i dopiero dzisiaj wróciła na Ziemię;)