W środę, 28 czerwca, została otwarta wystawa „Droga Królewska. Historie na zdjęciach Zbigniewa i Macieja Kosycarzy”. Na 26 planszach są zapezentowane unikatowe zdjęcia najważniejszych wydarzeń z życia miasta od 1945 do 2016 r. 

Maciej Kosycarz z rodziną Leonardy Walińskiej, która przez 35 lat sprzedawała na Długim Targu watę cukrową

Maciej Kosycarz z rodziną Leonardy Walińskiej

Plenerowemu wernisażowi wystawy towarzyszyli przyjaciele twórczości Maćka i jego taty – Zbigniewa.

Wśród gości spotkania były osoby związane z prezentowanymi obrazami. Najliczniejszą delegację stanowili potomkowie pani Leonardy Walińskiej, która przez 35 sprzedawała na Długim Targu watę cukrową. Ileż radości ona dawała – nie tylko dzieciakom!
W wernisażu wzięła też udział Gabriela Kosicka, która w 1993 roku oprowadzała po Gdańsku króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

 
Nie mogło oczywiście zabraknąć Krzysztofa Skiby. – Jedenaście lat chodziłem z Krzyśkiem do szkoły – powiedział podczas wernisażu Maciek. 

Od lewej: Maciej Kosycarz, Tomasz Mikołaj Lipiński, Krzysztof Skiba

Na wystawie Maciek prezentuje zdjęcie, przedstawiające 15. urodziny zespołu Big Cyc.

Jedno ze zdjęć, które kończy historię opowiedzianą przez znanych fotografów, budzi moje szczególne emocje. To Neptun z piłką, a artystą-kapturowcem, odsłaniającym rzeźbę jest mój syn Paweł. 

Tytułem uzupełnienia dodam, że firmę VAN DEN BLOCKE tworzą – Filip Józefowicz, Wojciech Łukiański i Paweł Kowalski.

Ojciec – Roland Józefowicz, matka – Ewa Kowalska i fotograf – Maciej Kosycarz

Archiwalne zdjęcia Zbigniewa Kosycarza są ogromnym skarbem Gdańska – wśród dojrzałych mieszkańców budzą wspomnienia, wśród młodszych oraz turystów podziw, ale przywołując powojenne obrazy – wywołują też zadumę…

– Są tu zdjęcia z różnych ważnych wizyt w Gdańsku. Turyści z Niemiec znajdą spacerujących po Długiej 3 swoich kanclerzy i jednego prezydenta. Szwedzi króla Gustawa XVI (1993), Norwegowie zobaczą na ul.; Długiej swojego króla Haralda, Duńczycy królową Małgorzatę pod Neptunem (1993), Francuzi gen. Charles de Gaulle (1967) i Mitterrdanda (1993), Holendrzy królową Beatrix (1997), Hiszpanie króla Juana Carlosa i królową Zofię, gratką jest piękna i znana żona szacha Iranu Farah Diba Pahlavi (1966) i Fidel Castro (1972). Dla obywateli Wielkiej Brytanii mamy Szkota czyli gwiazdę muzyki Roda Stewarta przemykającego pomiędzy tłumem spacerowiczów na Długim Targu. To miłe, kiedy podróżując po świecie, obcokrajowcy znajdują ślady swoich rodaków – mówi Maciej Kosycarz.

Organizatorami wystawy, która będzie czynna do końca sierpnia, jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wystawę otworzyła Ewa Barylewska-Szymańska.

 

Maćku – gratuluję Ci kolejnego, wspaniałego wydarzenia, tak bardzo cieszącego nas – gdańszczan:) Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie zadedykowała Ci tego zdjęcia. To, co zasłania Neptunowi siusiaka, to naprawdę nie jest „listek figowy” 🙂