Spotkanie z Aleksandrą Tarkowską

W piątek, 8 stycznia, w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się prezentacja i promocja wyjątkowej książki, zatytułowanej „Gdynia między wojnami. Opowieść o narodzinach i życiu miasta 1918-1939” autorstwa Aleksandry Tarkowskiej.

Wyjątkowa to pozycja zwłaszcza dla gdynian pamiętających bezpośrednio lub słyszących opowieści o tym, jak powstało „miasto z morza i marzeń”. Gospodarzem spotkania był syn autorki Maciej Tarkowski, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Poprowadził on – przed właściwą prezentacją książki – mini-wykład na temat tego, jak i dlaczego w danych miejscach powstają miasta.

– Najczęściej o lokalizacjach miast decydują politycy. Nie inaczej było z Gdynią. Zdecydowała chęć dostępu do morza, dzięki umiejscowieniu w mieście siedziby Marynarki Wojennej – funkcja militarna oraz potrzeba handlowo-transportowa – wyjaśniał Michał Tarkowski dodając, że dużą rolę w tak szybkim rozwoju miasta odegrał klimat i kultywowanie tradycji przez pokolenia.

O tych tradycjach i początkach traktuje właśnie książka Aleksandry Tarkowskiej – licencjonowanego przewodnika po Trójmieście.

– Jestem gdynianką od trzech pokoleń. Niezmiernie ucieszyłam się, gdy zaproponowano mi napisanie książki o międzywojennej Gdyni, ponieważ był to naprawdę magiczny czas dla miasta i jej mieszkańców – mówiła bohaterka wieczoru, która ma już na swoim koncie kilka publikacji: wierszy i reportaży.

Później autorka zabrała słuchaczy w sentymentalną podróż śladami pionierów Gdyni, barwnie opowiadając o jej początkach i dodając anegdoty, których wielu nie udało się zawrzeć w książce, jak chociażby ta, że kształt gdyńskiej hali targowej miał odwzorowywać hangary na lotnisku Orly w Paryżu. Zachwycały również zdjęcia, a warto zaznaczyć, że wiele z nich nie było dotąd nigdzie publikowanych.

Sama publikacja składa się z 45 rozdziałów. Najbardziej osobisty jest pierwszy, w którym autorka opowiada o narodzinach miasta, wspominając swoich przodków. Do książki dołączono bezpłatne dodatki: plan Gdyni z 1936 roku oraz płytę VCD z fragmentami międzywojennych kronik filmowych dotyczących Gdyni.

Nagrodzona oklaskami po prezentacji, składała podpisy i dedykacje na książce, która dla wielu z pewnością będzie nieocenionym źródłem informacji o początkach Gdyni i jej mieszkańców. Szkoda tylko, że na prezentacji nie pojawił się nikt z prezydentów miasta, będącego autentycznym bohaterem wieczoru.

Autor: Franciszek Zawadzki