Akademia Stoczni Gdańskiej to trwający od lipca 2013 r. projekt, realizowany przez grupę społeczną Metropolitanka, funkcjonującą w ramach Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Jednym z efektów pracy grupy będzie audioprzewodnik „Stocznia jest Kobietą”.

Stocznia jest Kobietą

Premiera audioprzewodnika „Stocznia jest Kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” odbędzie się 10 grudnia o godz. 18 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 39/40. Przedsmakiem powstałego projektu była prezentacja członkiń grupy Metropolitanka – Barbary Borowiak, Anny Miler, Anny Urbańczyk i Marty Tymińskiej. Spotkanie, w którym miałam przyjemność brać udział, prowadziła Grażyna Knitter.

Twórczynie audioprzewodnika przeprowadziły wiele wywiadów z byłymi pracownicami i pracownikami stoczni. Rozmawiały o codziennym życiu w stołówkach, szatniach i na wydziałach, ale także o stoczniowych uroczystościach, najczęściej wspominanych z dużym sentymentem. Dziewczyny podzieliły się rolami – Barbara Borowiak wysłuchała pracownic, Anna Miler śledziła losy działaczek strajkowych, a Marta Tymińska i Anna Urbańczyk ruszyły trasą artystek. Podczas wieczoru w Instytucie Kultury Miejskiej po raz pierwszy zostały publicznie zaprezentowane efekty ich pracy, czyli fragmenty wywiadów, które będą tworzyły audioprzewodnik. Z wielką przyjemnością słuchałam pań opowiadających o swojej pracy, często niedocenianej, a jednak tak bardzo wpływającej na klimat stoczniowego życia. Z niecierpliwością czekam na grudniową inauguracją całego projektu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZzI1pUVFydQ[/youtube]

Członkinie grupy Metropolitanka – informacja ze strony www.metropolitanka.ikm.gda.pl 

Barbara Borowiak – psycholożka, edukatorka równościowa i doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Twórczyni trasy szlakiem pracownic po Stoczni. W grupie społecznej Metropolitanka skupia się na „kobiecych” PRL- owskich zakładach pracy w Trójmieście a także bada emancypacyjny aspekt pracy zawodowej kobiet. Fascynuje ją płynność i przestrzenność ruchu suwnic stoczniowych.

Marta Tymińska – kulturoznawczyni, psycholożka, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, opracowywała trasę artystek do spacerów śladami kobiet Stoczni Gdańskiej. Naukowo zajmuje się grami wideo, zawodowo treningami i warsztatami psychologicznymi i równościowymi, a herstorie to jej pasja. Jest współkoordynatorką w projektu „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej”, a także administruje stroną internetową Metropolitanki.

Anna Urbańczyk – animatorka kultury, aktywistka praw człowieka, trenerka równościową. Z ramienia Instytutu Kultury Miejskiej koordynuje projekt Metropolitanka. W latach 2005 – 2008 była związana z teatrem Lustra Strona Druga, który miał swoje próby w stoczni w Willi Dyrektora. Dzięki temu, że poznała życie artystyczne w tamtym miejscu, współtworzyła trasę artystek.

Anna Miler – kulturoznawczyni i politolożka, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Członkini grupy społecznej Metropolitanka, twórczyni trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Zajmuje się nieformalną edukacją kulturalną oraz animacją kultury. Pracuje w Projektorni Gdańskim Archipelagu Kultury i Stowarzyszeniu Arteria, gdzie jest członkinią zarządu i koordynatorką projektów. Uczestniczyła w realizacji projektów podejmujących tematykę obecności kobiet w sferze kultury i sztuki: „Nachbarinnen – Sąsiadki – in Berlin” (Berlin 2013), „Sąsiadki-Nachbarinnen” (Gdańsk 2012), „Dziewczyny też rysują komiksy” (2011 i 2010). Jest członkinią Sieci Młodych Europejskiego Parlamentu Kulturalnego oraz Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Najważniejszych działaniami, w jakich obecnie bierze udział są projekty: „Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej” oraz „Women for Democratic (R)evolution”.

Lektura uzupełniająca:
Aldona Dybuk i industrialny spacer po stoczni

Akademia Stoczni w Gdańsku to projekt opowiadający o ludziach, historii i architekturze gdańskiej stoczni. Prowadzący spotkania to między innymi wykładowcy Politechniki Gdańskiej oraz pasjonaci i pasjonatki tropienia śladów przeszłości Stoczni w Gdańsku.

Kolejne spotkania ze stocznią odbędą się:

– 19.10.2013, godz. 12:00 – 14:00, spacer po terenach Młodego Miasta. Praca i społeczności w Stoczni. Start przy Bramie historycznej nr 2. Metropolitanka: Barbara Borowiak, Anna Miler, Anna Urbańczyk, Marta Tymińska. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona. Wymagane zapisy na spacer: [email protected].
– 26.11. 2013, godz. 18:00 – 19:30, spotkanie autorskie z Michałem Szlagą. Prezentacja albumu ”Stocznia 2000-2013”
– 10.12.2013, godz. 18:00 – 19:30, prezentacja audioprzewodnika projektu „Stocznia jest Kobietą”. Metropolitanka: Anna Miler, Marta Tymińska. Instytut Kultury Miejskiej.