Chrztu książki dokonuje prof. Jerzy Młynarczyk

We wtorek, 9 lutego, pod podkładem „Daru Pomorza” odbyła się wyjątkowa prezentacja książki „Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 90-lecie powrotu Polski nad Bałtyk”, połączona z jej wodowaniem. Wykorzystano do tego specjalne rekwizyty…

Chrzest książki nie odbyłby się, gdyby nie stojące przez cały czas na stole róża i lampka szampana. Okładka została pokropiona trunkiem przez obecnego na statku rektora Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu prof. Jerzego Młynarczyka. To, jak się okazało, stała tradycja na „Darze Pomorza”.

Książka jest unikatowym zbiorem publikacji i wypowiedzi Eugeniusza Kwiatkowskiego, a także innych osobistości ważnych dla historii Polski, Pomorza i Gdyni. Wyboru tekstów dokonał prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, który jest biografem budowniczego portu w Gdyni. Uraczył on zebranych na okręcie kilkunastominutowym wykładem na temat trudnego i skomplikowanego mariażu Polski z Bałtykiem na przestrzeni ostatnich 90 lat. Prelegent odniósł się także do teraźniejszości.

Prof. Drozdowski, niczym król Zygmunt August,  dopominał się m.in. rozpoczęcia prowadzenia polityki morskiej przez Polskę, powołania jednego urzędu zajmującego się tą sferą gospodarki, która powinna być jak najmocniej propagowana w mediach. Padły też zarzuty wobec braku wykorzystywania wód śródlądowych do transportu oraz znikomej ilości dróg lądowych warunkujących rozwój sektora morskiego.

Głównym bohaterem tego wieczoru była jednak 470-stronicowa książka, którą każdy mógł podczas spotkania nabyć. W gronie osób, których wypowiedzi zostały przywołane w „Archiwum” są wybitni przedstawiciele świata literatury, polityki, czy duchowieństwa. Oczywiście, największą część zajmują prace Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wszystko zaczyna się od przemówienia na forum Sejmu w lutym 1927 r., przez relacje z odbudowy Wybrzeża z lat 1945-47, skończywszy na oświadczeniu dla prasy z 1972 r.

Piotr Dwojacki, gospodarz spotkania i zarazem współautor oraz wydawca książki, we wstępie do niej przypominał, że wiele z materiałów publikowanych w książce dotychczas nie ujrzało światła dziennego albo zostały one upowszechnione wiele lat temu. Teraz, dzięki wspólnemu wysiłkowi mogły pojawić się w zbiorowej publikacji ponownie.

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na rozmowy i zadumę nad postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego, który jak przypomniał prof. Marian Marek Drozdowski, zawsze dążył do tego, żeby Polska miała własne wybrzeże i temu poświęcił całe swoje życie. To również dzięki niemu Gdynia może obchodzić w tym roku już 84. rocznicę otrzymania praw miejskich.

Autor: Franciszek Zawadzki