Pomnik na Westerplatte. Pomnik Obrońców Wybrzeża został odsłonięty 9 października 1966 roku. Współautorami projektu monumentu i zagospodarowania terenu są: rzeźbiarz Franciszek Duszeńko, architekt Adam Haupt oraz Henryk Kitowski*.

Pomnik na Westerplatte

Z archiwum Urszuli Duszeńko

Pomnik na Westerplatte ma już prawie pół wieku. Jego gipsowy model w skali 1:100, powstał w pracowni Franciszka Duszeńko.

Z archiwum Urszuli Duszeńko

Monument skonstruowany jest z 236 granitowych bloków, o łącznej wadze 1150 ton, a materiał pochodzi z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie. Ma 25 metrów wysokości i powstał na kopcu liczącym 22,5 metra, usypanym z materiału uzyskanego w wyniku kompleksowej przebudowy Portu Gdańskiego, podczas której został poszerzony i pogłębiony kanał portowy oraz wyprofilowano Zakręt Pięciu Gwizdków, przy którym w sierpniu 1939 r. zacumował Schlezwig-Holstein.

Znakomita część prac ziemnych wokół pomnika, obejmujących obszar 24 ha, została wykonana w czynie społecznym przez pracowników ze 130 instytucji, natomiast autorami płaskorzeźb i napisów byli gdańscy rzeźbiarze. Funkcje inżyniera budowy pełnił Zdzisław Kwaśny.

Źródło: „Gdańsk i jego okolice” – Franciszek Mamuszka 

* Franciszek Mamuszka w przewodniku po Gdańsku podaje dwóch autorów: Adama Haupta i Franciszka Duszeńko

Urszula Duszeńko o życiu przy ul. Mariackiej

Serdecznie dziękuję Urszuli Duszeńko, żonie zmarłego rzeźbiarza, za udostępnienie archiwalnych zdjęć.