Brama Wyżynna bliska zmartwychwstania
Niszczejąca Brama Wyżynna, wstydliwie zakrywana wielkoformatowymi reklamami, od lat bezgłośnie wołała o pomoc. Ta niestety nie nadchodziła - tak przynajmniej mieli prawo sądzić gdańszczanie, z troską obserwujący degradację zabytku. Ale właściciel obiektu - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG) - nie spał. Od marca 2004 r. mury oraz podziemia bramy były badane przez konserwatorów zabytków, a władze muzeum zabiegały tymczasem o środki na kapitalny remont. Skutecznie, jak się okazało. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego oraz budżetu Miasta Gdańska, projekt modernizacji i adaptacji uzyskał stosowne fundusze. Obecnie wartość przedsięwzięcia wynosi 3 152 200 zł.
We wtorek, 13 lipca, odbyła się uroczystość podpisania protokołu wejścia na budowę, co oznacza natychmiastowe rozpoczęcie prac, które mają się zakończyć przed Euro 2012. Po adaptacji i modernizacji, podwoje otworzy tu Centrum Informacji Turystycznej (CIT), prowadzone przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
W przyziemiu bramy powstanie biuro obsługi klientów, a na dwóch antresolach biura pracowników CIT. Przeloty bramy zostaną zamknięte szklanymi przegrodami.
Na piętrze budynku zostanie przywrócona jednoprzestrzenność, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie sali konferencyjnej dla 55 osób oraz węzła sanitarnego i zaplecza socjalnego. Poddasze będzie pełniło funkcje techniczną i gospodarczą.
Lwy zdobiące szczyt bramy ponownie zaczną więc pełnić rolę strażników głównego wejścia do miasta. To cieszy.
Odpowiedzi (8) »
Skomentuj

Wpisy(RSS)
Nareszcie
Myślałam, że tego remontu nie dożyję
Świetna wiadomość:) Ciekawe tylko czy stragany z gaciami znikną do czasu Euro.2012. W sumie może niech zostaną - przyciągną tłumy turystów!
Gdańskie władze polewają gacie wodą. Zabawa w kotka i myszkę. Żałosne!
Swoją drogą... z wysokości bramy świetnie by się podlewało - trzeba byłoby to podpowiedzieć Prezydentowi:)
@Dariusz
O! I to by było z fantazją, a jaka atrakcja turystyczna:)
@Ewa
Oczywiście! Przy tej równikowej pogodzie, dostać szlauchem wody to sama radość
O, proszę:) Widzę, że mi ktoś za materiał dwóję postawił (dwie gwiazdki). Ja tu po drabinie na dach wtargnęłam, żeby objąć kamerą panoramę, a tu dwója
Muszę się poprawić!
Przechodziłam obok, teren ogrodzony, rzeczywiście coś się zaczyna dziać. Najwyższy to był czas!