Bedekerowy konkurs fotograficzny to zabawa skierowana (nie tylko) do mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni, zachęcająca do wnikliwej obserwacji naszej małej ojczyzny.

Pytanie na dzisiaj:

Przy jakiej ulicy stoi ten głaz? Proszę o odpowiedzi twierdzące, a nie pytające;)

Pierwsza prawidłowa odpowiedź, wpisana w komentarzu, będzie premiowana 1 punktem. Kto pierwszy nazbiera ich dziesięć, otrzyma w prezencie książkę „Wędrówki po Wrzeszczu” pod redakcją Katarzyny i Jakuba Szczepańskich. Książka będzie do odebrania na terenie Trójmiasta.

UWAGA: komentarze będą publikowane z opóźnieniem

Zagadki są publikowane około godziny 10 lub 15 lub 21. W następnej edycji, w której nagrodą będzie książka G. Grassa „Przy obieraniu cebuli” (w twardej obwolucie), pierwsza osoba, która poda prawidłową odpowiedź otrzyma 1 punkt, wszystkie pozostałe, które odpowiedzą w tej samej minucie, otrzymają po pół punktu.

Odpowiedź: ul. Jaśkowa Dolina

Z książki „Wędrówki po Wrzeszczu” – W dniu 19 października 1863 roku nastąpiło wydarzenie, które włączyło Park Jaśkowej Doliny w nurt propagowanych przez Hirschfelda  parków ludowych. Tego dnia uczniowie gdańskiego Gimnazjum Akademickiego dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy zwycięstwa pod Lipskiem uroczyście posadzili na Festynowej Łące dąb. Akt sadzenia poprzedziło okolicznościowe przemówienie dyrektora szkoły średniej Świętego Jana, pedagoga, bibliotekarza Biblioteki Miejskiej i historyka, autora dwutomowej Historii Gdańska (1822-1823), Matthiasa Gotthilfa Loschina. Obok drzewa ustawiono nieduży kamień z wyrytym pamiątkowym napisem. Zarówno dąb, obecnie wielki i rozłożysty, jak i kamień zachowały się do dziś.
Katarzyna Rozmarynowska

Pod dębem przy ul. Jaśkowa Dolina, znajduje się historyczny głaz

……………………….

Dotychczasowa punktacja:

Magrat – 4
Żółtoskrzydły – 3
Marta Antonina – 1,5
Inga – 1
Tomek Nadolny – 1
Wladzio – 1
Michał – 1